
Z darů jarní přírody…
Česnek medvědí
Jednou z prvních jarních bylin, jejíž léčivé účinky mohou být cennou pomocí při léčení a regeneraci našeho organismu, je česnek medvědí (Allium ursinum).
Bylina je známá také pod názvy "planý česnek", "divoký česnek", "lesní česnek", "cibule čarodějná", "cibule čarodějnic", cikánský česnek" nebo "ramsons".
V naší přírodě roste v listnatých a lužních lesích především na Moravě a v severovýchodní části Čech, dále kolem potoků, na úpatí svahů, na vlhkých a na živiny bohatých půdách.
Bylinu lze úspěšně pěstovat na zahradách, stačí pro ni vybrat stinné a vlhké místo.
Česnek medvědí má obvykle jen dva přízemní listy kopinatého či elipsovitého charakteru s dlouhými řapíky.
Květy jsou bílé, hvězdicovitě rozložené, na rostlině se objevují v květnu.
Býval často pěstován již našimi slovanskými předky, i proto se dodnes vyskytuje v okolí jejich bývalých hradišť.
Znali jej i Keltové a Germáni.
Patřil mezi nejstarší a nejúčinnější rostlinná léčiva, připisovaly se mu i účinky zázračné, magické a kouzelné (mimo jiné byl používán jako prostředek proti upírům).
Příbuzné druhy se používaly již ve starověké Číně, Indii, Mezopotámii, ve starověkém Egyptě, i v zemích kolem Středozemního moře.
A jak hovoří o česneku medvědím rakouská bylinářka a spisovatelka, autorka knihy "Zdraví z Boží lékárny," Maria Treben (1907−1991)?
Dejme jí slovo:
"Každé předjaří přináší nové naděje, spojené s teplem a sluncem.
Pociťujeme vnitřní radost a narůstají nám křídla.
Těšíme se z první zeleně a jásání ptačího světa a přijímáme to všechno s otevřeným srdcem jako dar našeho Tvůrce.
S ohledem k této nové, zelené kráse, bychom měli přikročit k jarní kúře na pročištění svého těla, která nám přinese zdravotní posílení a osvěžení, jistě pro nás nezanedbatelné."
Největším přínosem užívání této byliny je posílení imunitního systému, podpora funkce dýchacího systému, jaterních funkcí, regulace hladiny cholesterolu a činnosti srdce a cév.
Česnek medvědí obsahuje organické sloučeniny síry; důležitá účinná látka, kterou v sobě bylina ukrývá, je allicin.
Pomáhá především při chřipce a nachlazení, allicin má antibakteriální, fungicidní (protiplísňové), antivirotické a protizánětlivé účinky.
Pokud někdo má alergii na allicin anebo problémy se žaludkem, žlučníkem či slinivkou břišní, je třeba česnek medvědí užívat velmi opatrně, v menších dávkách.
Česnek medvědí je přírodním antibiotikem, antioxidantem a bohatým zdrojem vitaminu C (100 g česneku medvědího má kolem 150 mg vitamínu C), dále mimo jiné obsahuje železo, jód, selen, vitamíny A, B1, B2.
Pomáhá také v udržování normální hladiny cholesterolu, příznivě působí na srdeční aktivitu a cévní funkce; podporuje vylučování těžkých kovů z organismu.
Tato léčivá bylina je dosud nedoceněným prostředkem při čištění krve, osvědčuje se při léčení vyrážek, ekzémů a dalších kožních problémů.
Česnek medvědí lze použít rovněž při akutních a chronických průjmech, vhodný je také při léčbě střevních parazitů.
V neposlední řadě pomáhá čistit ledviny a užívání česneku medvědího blahodárně působí i při dýchacích potížích, které jsou způsobeny dlouhodobým zahleněním průdušek.
Listy česneku medvědího je ideální užívat čerstvé (v pomazánkách, polévkách, bylinkovém másle…) anebo zpracované v podobě lihové tinktury, vína či pesta, protože sušením ztrácejí svoji léčivou sílu.
Pokud se týká uchování byliny, čerstvá skvěle vydrží i týden ve sklenici vody uložené v lednici.
Doporučované je také zamrazení nadrobno nasekaných listů anebo jejich naložení v olivovém oleji.
Některé možnosti zpracování byliny:
Tinktura z medvědího česneku: čerstvé listy medvědího česneku pečlivě očistíme, nakrájíme nadrobno, vložíme do lahve a zalijeme minimálně čtyřicetiprocentním alkoholem. Necháme tři týdny odstát na teplém místě, poté scedíme přes plátno a tinkturu slijeme do tmavých lahviček. V době chřipek užíváme preventivně 10 až 15 kapek rozmíchaných ve 100 ml vody nalačno pro posílení imunitního systému.
Pesto z medvědího česneku:100 g listů medvědího česneku, 100 ml oleje a 10 g soli. Přebrané, očištěné, omyté a osušené listy rozmixujeme s olejem a solí; dáme do skleniček a skladujeme v lednici. Uzavřené pesto vydrží v lednici až rok.
Drobně pokrájené listy této byliny můžeme také krátce povařit v bílém víně, poté přisladit medem. Doporučuje se užívat po doušcích při kašli.
Ještě se zmiňme o česneku podivném (Allium paradoxum).
S přáteli jsme jej přejmenovali na "česnek podivuhodný"…
Pochází z Kavkazu a v Čechách byl poprvé zaznamenán v roce 1867.
V březnu a v dubnu hojně zdobí v Praze petřínské svahy, především zahradu Kinských.
Jen málokdo jej však, žel, pozná a využije tak jeho léčivé dary…které jsou obdobné jako u česneku medvědího.
L.K.
Výzkum Dr. Roberta O. Younga uvádí, že hromadění kyselin může být dnes jednou z hlavních příčin vzniku RAKOVINY.
Výzkum Dr. Roberta O. Younga naznačuje, že rakovina je primárně způsobena nahromaděním kyselin v těle, nikoli genetikou nebo faktory životního stylu. Studie označuje za hlavní viníky metabolické, dietní, respirační a environmentální kyseliny, které vedou k chronickému zánětu a nakonec k rakovině prostřednictvím sedmistupňového procesu.
Youngův výzkum navrhuje, že rakovinné nádory jsou pokusem těla chránit se před poškozením kyselinami, podobně jako vnitřní strupy.
Jako možné řešení neutralizace kyselin a snížení zánětu se navrhuje zásaditý životní styl a strava, která zahrnuje konzumaci zásaditých potravin, pití zásadité vody a užívání některých doplňků stravy.
Výzkum vyvolal diskusi, ale nabízí nový pohled na prevenci a léčbu rakoviny s možnými důsledky pro další nemoci spojené s kyselým zánětem.
Výzkum Dr. Roberta O. Younga zjistil, že hlavní příčinou rakoviny dnes nemusí být genetika, životní styl nebo pouhá smůla, ale něco mnohem rozšířenějšího: hromadění kyselin.
Youngova studie "Metabolické a dietní kyseliny jsou palivem, které zapaluje rozbušku, jež zažehne zánět vedoucí k rakovině!", publikovaná v časopise International Journal of Complementary and Alternative Medicine, označuje za hlavní viníky rakoviny metabolické, dietní, respirační a environmentální kyseliny.
Podle Younga se tyto kyseliny v těle hromadí a vyvolávají chronický zánět, který může v konečném důsledku vést k rakovinnému onemocnění.
Tento objev nejen nově definuje konvenční chápání rakoviny, ale také nabízí potenciální plán prevence a léčby.
Studie, která vyvolala v lékařské komunitě zájem i diskusi, předpokládá, že rakovina je výsledkem sedmistupňového procesu, který Young nazývá "sedm fází acidózy".
Tento proces začíná únavou, pokračuje zánětem, tvrdnutím tkání a nakonec buněčnou degenerací a vrcholí stavy, jako je rakovina, srdeční choroby a autoimunitní poruchy.
Young upozorňuje, že všem těmto stavům lze předcházet.
Pokud má pravdu v tom, že existuje jedna hlavní příčina - nahromadění kyseliny - pak je logické, že hlavním řešením je zbavit se kyseliny v těle.
Výzkum upozorňuje na to, jak se kyseliny, pokud nejsou řádně vyloučeny přirozenými detoxikačními kanály těla, hromadí v tkáních a orgánech.
Toto hromadění vytváří mikroprostředí chronického zánětu, který může aktivovat onkogeny - geny, které mění zdravé buňky v rakovinné.
Kyselé prostředí v těle také přispívá k tomu, že rakovinné buňky jsou odolnější vůči běžným léčebným postupům proti rakovině, jako je ozařování a chemoterapie.
Snad nejzajímavější je Youngovo tvrzení, že nádory nejsou jen škodlivé výrůstky, ale snaha těla chránit se.
Nádory přirovnává k vnitřním strupům a tvrdí, že vznikají proto, že se tělo snaží zadržet poškozené buňky a jejich kyselý odpad, čímž chrání okolní zdravou tkáň.
Pokud se však základní kyselost neřeší, nádory mohou růst a šířit se, což vede k závažnějším nádorovým stavům.
Youngovým navrhovaným řešením je zásaditý životní styl a strava, jejichž cílem je neutralizovat kyseliny a podpořit přirozené detoxikační procesy v těle.
To zahrnuje konzumaci zásaditých potravin, jako je listová zelenina, pití zásadité vody a používání doplňků stravy, jako je hydrogenuhličitan sodný a draselný.
Kromě toho se doporučují postupy, jako je cvičení, saunování a hydroterapie tlustého střeva, které snižují zátěž organismu kyselinami.
Výsledky podle Younga hovoří samy za sebe.
V jedné případové studii se u pacientky se zánětlivým duktálním karcinomem, typem rakoviny prsu, po osmi týdnech alkalického režimu zmenšil 14centimetrový nádor na méně než dva centimetry.
Když byl nádor chirurgicky odstraněn a testován, nebyl již rakovinný.
To podle Younga dokazuje, jak důležité je řešit základní příčiny zdravotních problémů.
Tento výzkum má dalekosáhlé důsledky i mimo oblast rakoviny.
Kyselý zánět je spojen s řadou onemocnění, včetně srdečních chorob a autoimunitních poruch.
Snížením hromadění kyselin a zánětu nabízí Youngův přístup potenciální strategii prevence a dokonce i zvrácení těchto stavů.
Ačkoli lékařská komunita nadále diskutuje o opodstatněnosti Youngových zjištění, studie zdůrazňuje důležitost řešení systémového zánětu a jeho role při vzniku onemocnění.
Pro ty, kteří hledají alternativy ke konvenční léčbě, je tento výzkum přesvědčivým argumentem pro zkoumání zásaditého životního stylu.
Jak říká Young:
"Kyselina je palivo, které zapaluje rozbušku zánětu, a zánět je jiskra, která může vést k rakovině. Pokud však dokážeme kyselinu neutralizovat, můžeme tuto jiskru uhasit dříve, než se z ní stane požár."
Tento radikální a zároveň vědecky podložený přístup by mohl způsobit revoluci v chápání a léčbě rakoviny - a možná i nově definovat budoucnost medicíny.
Závažná rizika statinů, léků na snižování cholesterolu
L.K.
Spojení mezi hudbou a DNA
Věděli jste, že nukleotidovou sekvenci DNA lze převést na hudbu? V roce 1986 japonský genetik Susumu Ono objevil hudbu DNA převedením nukleotidových bází G, T, C a A na noty A, C, G a D, v tomto pořadí. Tento zajímavý objev vedl k otázce: pokud lze DNA převést na hudbu, může hudba naopak ovlivnit nebo změnit naši DNA? Zvuk, jak nyní víme, má hmotnost a schopnost pohybovat hmotou. Když se ponoříme hlouběji do studia kymatiky a prozkoumáme potenciální účinky hudby na DNA, můžeme začít objevovat možnost využití hudby jako léčebného nástroje.
L.K.
"Každá událost, než se stane, se vyvíjí v neviditelném světě..."
"Malé retro"... :-)
PROTOKOL POST-VAKCINAČNÍ LÉČBY
I-RECOVER
PROTOKOL POST-VAKCINAČNÍ LÉČBY
Léčba post-vakcinačního syndromu
Hlavní orgány veřejného zdraví poranění po očkování vakcínou COVID neuznávají a pro toto
onemocnění neexistuje žádný specifický kód klasifikace ICD.
Ačkoli však neexistuje žádná oficiální definice, časová souvislost mezi pacientem, který obdržel vakcínu COVID-19, a začátkem nebo zhoršením klinických projevů je postačující k diagnóze jako poškození způsobené vakcínou COVID-19, pokud příznaky nejsou vysvětlitelné jinými souběžnými příčinami.
Vzhledem k tomu, že neexistují žádné publikované zprávy, které by podrobně popisovaly léčbu pacientů poškozených vakcínou, je náš léčebný přístup založen na postulovaném patogenetickém mechanismu, klinickém pozorování a příbězích pacientů.
Léčba musí být individuální podle příznaků a syndromů onemocnění každého pacienta.
Je pravděpodobné, že ne všichni pacienti budou reagovat na stejný zásah stejně; určitý zásah může být pro jednoho pacienta život zachraňující a pro jiného zcela neúčinný.
Včasná léčba je nezbytná; je pravděpodobné, že odpověď na léčbu bude oslabena, pokud bude léčba odložena.
O tomto protokolu
Tento dokument má především pomoci zdravotnickým pracovníkům při poskytování vhodné lékařské péče pacientům poškozeným očkováním.
Pacienti by se měli vždy poradit se svým lékařem před zahájením jakékoliv nové léčby.
Pacienti s post-vakcinačním syndromem nesmí být dále očkováni vakcínou COVID19 jakéhokoli typu.
Stejně tak pacienti s dlouhým COVIDem by se měli vyhnout všem očkováním proti COVID.
Všimněte si, že příznaky a rysy syndromu dlouhého COVID/long-haulerova syndromu a postvakcinačního syndromu se významně překrývají.
Zdá se však, že řada klinických příznaků je charakteristická pro post-vakcinační syndrom; především se zdá, že po očkování se častěji vyskytují závažné neurologické příznaky.
Aktualizace protokolů COVID-19 najdete na našich webových stránkách flccc.net/covid-19-protocols.
Podle dalších poznatků mohou být přidány nové léky a/nebo provedeny změny v dávkování stávajících léků.
Další informace o nutriční terapii a o tom, jak může pomoci při léčbě COVID-19, najdete na webu geni.us/COVID_nutrition.
Další potenciální léčebné postupy, léčebné doplňky specifické pro dané onemocnění a odkazy naleznete v kompletní příručce "Přístup k léčbě post-vakcinačního syndromu", která je k dispozici na adrese
www.flccc.net/covid-19-protocols/i-recover-postvaccine-treatment
Přerušovaný denní půst nebo pravidelný denní půst.
Půst má zásadní vliv na podporu homeostázy imunitního systému, částečně tím, že stimuluje autofagii a odstraňuje nesprávně složené a cizorodé proteiny, podporuje mitofagii a zlepšuje zdraví mitochondrií a zvyšuje produkci kmenových buněk.
Přerušované hladovění má pravděpodobně důležitou roli v podpoře odbourávání a odstraňování spike proteinu.
Ivermektin: 0,2-0,3 mg/kg, denně po dobu až 4-6 týdnů.
Ivermektin má silné protizánětlivé účinky. Váže se také na spike proteiny, čímž napomáhá jejich eliminaci hostitelem.
Je pravděpodobné, že ivermektin a přerušovaný půst působí synergicky, aby se tělo zbavilo spike proteinu.
Zkouška ivermektinu by měla být zvážena jako léčba první linie.
Zdá se, že pacienty lze rozdělit do dvou kategorií:
i) reagující na ivermektin a
ii) nereagující na ivermektin.
Toto rozlišení je důležité, protože druhá skupina je obtížněji léčitelná a vyžaduje agresivnější terapii.
Nízká dávka naltrexonu (LDN):
Začněte s dávkou 1 mg/den a podle potřeby ji zvyšujte až na 4,5 mg/den.
Plný účinek se může projevit až po 2 až 3 měsících.
Bylo prokázáno, že LDN má protizánětlivé, analgetické a neuromodulační vlastnosti.
Melatonin:
2-6 mg s pomalým uvolňováním/prodlouženým uvolňováním před spaním.
Melatonin má protizánětlivé a antioxidační účinky a je silným regulátorem mitochondriální funkce.
Dávka by měla být zahájena na 750 mcg (μg) až 1 mg na noc a podle tolerance zvyšována.
Pacienti s pomalým metabolismem mohou mít při vyšších dávkách velmi nepříjemné a živé sny.
Aspirin:
81 mg/den.
Vitamin C:
1000 mg perorálně třikrát až čtyřikrát denně.
Vitamin C má důležité protizánětlivé, antioxidační a imunitu posilující vlastnosti, včetně zvýšené syntézy interferonů typu I.
Vyhněte se pacientům s ledvinovými kameny v anamnéze.
Perorálně podávaný vitamin C pomáhá podporovat růst ochranných bakteriálních populací v mikrobiomu.
Vitamin D a vitamin K2:
Přiměřenou počáteční dávkou je 4000-5000 jednotek vitaminu D denně a 100 mcg vitaminu K2 denně.
Dávka vitaminu D by měla být upravena podle výchozí hladiny vitaminu D.
Quercetin: 250-500 mg/den (nebo směs flavonoidů).
Flavonoidy mají široké spektrum protizánětlivých vlastností, inhibují žírné buňky a prokazatelně snižují neurozánět.
Vzhledem k možné lékové interakci mezi quercetinem a ivermektinem by tyto léky neměly být užívány současně (tj. měly by být rozloženy ráno a večer).
Užívání quercetinu bylo vzácně spojeno s hypotyreózou.
Klinický dopad této asociace může být omezen na jedince s již existujícím onemocněním štítné žlázy nebo na jedince se subklinickou tyreózou.
U pacientů s hypotyreózou by měl být quercetin užíván s opatrností a měly by být sledovány hladiny TSH.
PRVNÍ LINIE LÉČBY
Nejedná se o specifické příznaky; jsou uvedeny v pořadí podle důležitosti.
Aktualizace a další informace o našich léčebných protokolech najdete zde: flccc.net Protokol o post-vakcinační léčbě I-RECOVER • verze 1 • 25. 05. 2022 - strana 2/2
PREVENCE A LÉČEBNÉ PROTOKOLY PRO COVID-19 PRVNÍ LINIE COVID-19 ALIANCE PRO KRITICKOU PÉČI
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti
Protokol I-RECOVER (postvakcinační léčba) vznikl pouze na základě klinických zkušeností, a je tedy určen výhradně k edukačním účelům pro poskytovatele zdravotní péče, pokud jde o potenciálně prospěšné empirické léčebné postupy u post-vakcinačního syndromu.
Nikdy nezanedbávejte odborné lékařské rady, kvůli něčemu, co jste přečetli na našich webových stránkách a v našich publikacích.
Tyto informace nejsou určeny jako náhrada odborného lékařského poradenství, diagnózy nebo léčby jakéhokoli pacienta.
Léčba jednotlivých pacientů je závislá na mnoha faktorech, a proto by měla záviset na posouzení vašeho lékaře nebo kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.
Vždy se na ně obracejte s jakýmikoliv dotazy týkajícími se vašeho zdravotního stavu nebo zdraví.
Vezměte prosím na vědomí naše úplné prohlášení o vyloučení odpovědnosti na adrese:
Spoluautoři
Tento protokol byl výsledkem společného úsilí, při němž se využívaly odborné znalosti tuctu světově uznávaných lékařů.
Jsme také nesmírně vděční za zpětnou vazbu od mnoha lidí, kteří se s námi podělili o své zkušenosti s očkováním.
Nigella Sativa:
200-500 mg dvakrát denně.
Je třeba poznamenat, že thymochinon (účinná látka Nigella Sativa) snižuje absorpci cyklosporinu a fenytoinu.
Pacienti užívající tyto léky by se proto měli užívání Nigella Sativa vyhnout.
Dále byly hlášeny dva případy serotoninového syndromu u pacientů užívajících Nigella Sativa, kteří podstoupili celkovou anestezii (pravděpodobná interakce s opiáty).
Probiotika/prebiotika.
Pacienti s postvakcinačním syndromem mají klasicky těžkou dysbiózu se ztrátou bifidobakterií.
Kefír je velmi doporučovaným doplňkem stravy s vysokým obsahem probiotik.
Mezi doporučená probiotika patří Megasporebiotic (Microbiome labs) a TrueBifidoPro (US Enzymes).
Hořčík: 500 mg/den.
Omega-3 mastné kyseliny: Vascepa, Lovaza nebo DHA/EPA; 4 g/den.
Omega-3 mastné kyseliny hrají důležitou roli při řešení zánětu tím, že vyvolávají produkci rezolvinu.
ADJUVANTNÍ / DRUHÁ LINIE LÉČBY
Uvedeny v pořadí podle důležitosti
Hydroxychlorochin (HCQ):
Hydroxychlorochin (HCQ): 200 mg dvakrát denně po dobu 1-2 týdnů, poté snižte dávku podle tolerance na 200 mg/den.
HCQ je preferovaným přípravkem druhé linie.
HCQ je silná imunomodulační látka a je považován za lék volby u systémového lupus erythematodes (SLE), kde bylo prokázáno, že snižuje úmrtnost na toto onemocnění.
Proto se v pacientech s pozitivními autoprotilátkami nebo tam, kde je podezření, že autoimunita je významným základním mechanismem, HCQ by měl být zvažován dříve.
Dále je třeba poznamenat, že SLE a post-vakcinační syndrom mají mnoho společných rysů.
HCQ je v těhotenství bezpečný; tento lék byl skutečně používán k léčbě preeklampsie.
Při dlouhodobém užívání u pacientek s hmotností nižší než 61 kg je třeba dávku snížit (100 nebo 150 mg/den).
Intravenózní vitamin C:
25 g týdně, spolu s perorálním vitaminem C 1000 mg (1 gram) 2 - 3krát denně.
Vysoké dávky intravenózního vitaminu C jsou pro žíly "žíravé" a měly by být podávány pomalu během 2-4 hodin.
Kromě toho by se pro posouzení snášenlivosti pacientem měla počáteční dávka pohybovat mezi 7,5-15 g.
Celkové denní dávky 8-12 g byly dobře snášeny, avšak chronické vysoké dávky byly spojeny se vznikem ledvinových kamenů, proto by měla být doba léčby omezena.
Vitamín C podávaný intravenózně vysazujte podle toho, jak je tolerován.
Fluvoxamin:
Začněte s nízkou dávkou 12,5 mg/den a podle tolerance ji pomalu zvyšujte.
"Optimalizátor mitochondriální energie" s pyrrochinolinchinonem (např. Life Extension Energy Optimizer nebo ATP 360®).
N-acetyl cystein (NAC):
600-1500 mg/den.
Sulforafan (extrakt z brokolice):
400 mcg/den.
Nízká dávka kortikosteroidu:
10-15 mg prednisonu denně po dobu 3 týdnů.
Podle tolerance snižte dávku na 10 mg/den a poté na 5 mg/den.
Modifikace chování, terapie všímavosti a psychologická podpora.
Může pomoci zlepšit celkovou pohodu a duševní zdraví pacientů.
Sebevražda je u pacientů po očkování skutečným problémem.
Důležité jsou podpůrné skupiny a konzultace s odborníky na duševní zdraví.
Tchaj-ťi.
Tchaj-ťi je zdraví prospěšná forma tradičního čínského bojového umění, která se ukázala jako prospěšná pro prevenci a léčbu nemocí včetně dlouhého COVID.
Je třeba poznamenat, že dlouhý COVID je charakterizován silnou únavou po námaze a/nebo zhoršením symptomatologie, proto by pacienti měli být vedeni k mírné námaze, která by se měla zvyšovat pomalu, pouze pokud je tolerována.
TŘETÍ LINIE LÉČBY
Hyperbarická oxygenoterapie (HBOT).
HBOT má silné protizánětlivé účinky, snižuje množství prozánětlivých cytokinů a zvyšuje IL-10.
Kromě toho HBOT polarizuje makrofágy směrem k fenotypu M2 a zlepšuje funkci mitochondrií.
Překvapivě se zdá, že tyto účinky zprostředkovává spíše zvýšený tlak než zvýšení koncentrace rozpuštěného kyslíku.
Ačkoli optimální dávka a dávkovací schéma není jasné, zdá se, že tlak mezi 1,5 a 2,0 ATM je nezbytný ke zprostředkování protizánětlivých účinků; jiní však hlásili zlepšení již při použití pouhých 13 ATM.
Tlaků vyšších než 1,3 ATM lze dosáhnout pouze pomocí komor s tvrdým pláštěm.
Ačkoli existuje jen velmi omezené množství publikovaných údajů o léčbě dlouhého COVID a post-vakcinačního syndromu, neoficiální zprávy hovoří o pozoruhodných život zachraňujících účincích.
Tato léčba je omezena logistickými problémy a náklady.
www.flccc.net/covid-19-protocols/i-recover-postvaccine-treatment
L.K.
Když se nakazíme covidem…
…A jak zmírnit následky po covid-očkování…
27. ledna 2022 se v Praze konala "1. ČS konference covid-19."
Jednalo se událost zcela mimořádnou.
Jejími pořadateli byli "Pro Libertate – Institut práva a občanských svobod", "Nadační fond Svědomí národa" a neformální odborná diskuzní platforma "Iniciativa nezávislých lékařů a vědců".
Na konferenci se setkali vědci, lékaři, právníci a další odborníci, kteří vystoupili ve třech tematických sekcích: imunologické, klinické a právně-společenské a sdíleli své zkušenosti a poznatky o epidemii covidu a o jejích dopadech na jednotlivce i celou společnost.
Vystoupili na ní mj. prof. Jaroslav Turánek, prof. Vojtěch Thon, prof. Jiří Beran, prof. Omar Šerý, prof. Eliška Sovová, prof. Michal Klíma, MUDr. Hana Zelená, MUDr. Lukáš Pollert, JUDr. Tomáš Nielsen, Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová, doc. Miroslav Ševčík a mnozí další.
Konference se konala krátce poté, co dne 19. 1. 2022 vláda ČR na nátlak veřejnosti zrušila povinné očkování proti covidu.
Povinnost být očkován dle novely č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem publikované dne 10. 12. 2021 ve Sbírce zákonů, měla být účinná pro vybrané skupiny obyvatelstva od 28. 2. 2022 …
Lékaři, kteří mj. v rámci "Paralelní lékařské komory" otevřeně vystupovali proti vládním covidovým opatřením i proti povinnému očkování, byli dehonestováni a zesměšňováni.
Jejich hlas byl umlčován.
Na této konferenci však jejich hlasy mohly zaznít otevřeně a dostat se k širokému publiku.
Téměř desetihodinový záznam z této konference pořídil Viktor Baroš z "Nadačního fondu Svědomí národa."
Její záznam je k dispozici zde: https://www.svedomi-naroda.cz/2022/01/30/covidkon-cela-1-cs-konference-covid-19/.
I dnes, s odstupem tří let, jsou příspěvky, které na této konferenci zazněly, velmi inspirativní…
Neměli bychom zapomínat…na dobu covidovou…a na to, že někteří lékaři porušovali Hippokratovu přísahu…
Tím spíše, že ve společnosti nenastala žádná politická, vědecká, lékařská ani mediální reflexe po nezvládnuté covidové krizi, jak upozorňovala v roce 2023 "Iniciativa 21"…
V současnosti vycházejí napovrch nezpochybnitelná fakta o účincích očkování.
Přesto ministerstvo zdravotnictví doporučuje… nechat se očkovat dalšími dávkami…
Těch bylo připraveno na podzim 2024 podle ministerstva zdravotnictví proti covidu 700 tisíc, proti chřipce 900 tisíc na 274 místech v ČR…
Jak si pomoci, pokud se nakazíte covidem (anebo virovým respiračním onemocněním)?
A nechcete si nechat zničit játra lékaři tolik doporučovaným Paralenem?
Ten ovšem nejenže nezabírá, ale může škodit…
Již 8 tablet denně tohoto přípravku dokáže zdecimovat játra natolik, že hrozí transplantace.
Takže první volbou je jednoznačně Aspirin…
Na výše zmíněné konferenci zazněl příspěvek předního českého imunologa, prof. Jiřího Berana, ve kterém představil svůj léčebný protokol léčby covidu:
Vždy užívat Aspirin Protext 100 (2x1tableta denně), zabraňuje také žilní trombóze. Je nutné hlídat si také hladinu kyslíku v krvi pomocí oxymetru.
Pokud se týká léčby, která zabraňuje komplikacím, doporučuje prof. J. Beran v případě lymfopenie (poklesu bílých krvinek) nasadit Inosine pranobex (3x2 tablety po dobu 5−7 dní), v případě, že by stav nelepšil nasadit Montelucast (1x1 10 mg denně).
Antivirotikum obsahující účinnou látku inosin pranobex je možné pod názvem Groprinosin Forte zakoupit bez lékařského předpisu v polských lékárnách…(pozn. aut.)
V případě bakteriálních infekcí průdušek, nosních dutin a plic pak doporučuje prof. J. Beran užívání širokospektrálních antibiotik: Amoksiklavu (1g 3x1 první den, pak 1 g 2x1) nebo Azitromycinu.
Tolik k léčenému protokolu prof. Jiřího Berana.
Pomoci při virových onemocněních mohou také homeopatika, doporučován je především přípravek Camphora 1000 CH.
V České republice ovšem není k dostání, velmi ochotně vám jej zašlou z Homeocentra na Slovensku (e-mail: homeocentrum@gmail.com).
V Německu mají výbornou zkušenost s homeopatikem Ferrum Sidererum D 20.
I toto léčivo je v České republice nedostupné.
Jak pomoci lidem, kteří podlehli tlaku lékařů a nechali se naočkovat proti covidu? Jak zmírnit následky po očkování?
Žel, nebyly ojedinělé případy, že lékaři odmítali ošetřit své pacienty, nebudou-li naočkováni…
V tomto případě je přípravkem první volby, jejíž užívání dokáže zmírnit následky očkování, užívání Nattokinázy (2000 jednotek 2 x denně).
Nattokináza je enzym získaný z tradiční japonské fermentované sóji natto.
Je čistě přírodního charakteru a získává se pomocí fermentace sojových bobů nepatogenní bakterií Bacillus subtilis natto.
Jako účinný prostředek na zmírnění následků po covid-očkování je Nattokináza doporučována (mj. americkým kardiologem Peterem McCulloughem) především pro svou schopnost čistit krev od nadměrného množství fibrinu, který krev zahušťuje a vytváří krevní sraženiny.
Podporuje tak normální průtok krve, její cirkulaci a udržuje normální krevní tlak.
Pomoci může také enzym, který je obsažený v čerstvém ananasu, který štěpí ve stravě bílkoviny na aminokyseliny Bromelain (500 mg − 1x denně) a Kurkumin (500 mg 2x denně plus přidat 5−10 mg piperinu).
Můžeme si připravit kurkumové mléko (https://www.day-spa-shop.cz/napoje/recept-kurkumove-mleko/), vždy je však nutné do nápoje přidat pepř, aby se léčivé látky vstřebaly.
Účinným pomocníkem při eliminaci následků očkování je také Glutathion, tripeptid, látka složená ze tří aminokyselin (cysteinu, kyseliny glutamové a glycinu), která pomáhá odstraňovat volné radikály (https://www.celostnimedicina.cz/glutathion/).
Z homeopatik se osvědčil přípravek Graphites 30 CH.
Všechny uvedené přípravky lze bez receptu zakoupit v lékárnách, některé rovněž v prodejnách zdravé výživy.
Přínosný "Protokol o post-vakcinační léčbě" byl publikován na webu "Otevři svou mysl" dne 11. června 2022:
https://otevrisvoumysl.cz/i-recover-post-vakcinacni-lecba-protokol-od-aliance-flccc/.
Na prvním místě je zde doporučován přerušovaný půst:
"Půst má zásadní vliv na podporu homeostázy imunitního systému, částečně tím, že stimuluje autofagii a odstraňuje nesprávně složené a cizorodé proteiny, podporuje mitofagii a zlepšuje zdraví mitochondrií a zvyšuje produkci kmenových buněk. Přerušované hladovění má pravděpodobně důležitou roli v podpoře odbourávání a odstraňování spike proteinu."
Důležitou úlohu při zmírnění negativních následků po covid-očkování mají také Melatonin, vitamin D, vitamin C, Quercetin, Aspirin, hořčík, probiotika, Omega -3- mastné kyseliny.
L.K.
Jak posílit imunitu?
LÉČBA PŮSTEM - francouzský dokument z roku 2012
Jak se mám brýlí zbavit a jak lze zrak zlepšit?
"...když odstraníme tlaky způsobené toxickými silami, zlepšíme zrak."
"Také cviky hlavy a krku budou velice užitečné. Cvičte pravidelně, ne občas, nikdy nevynechávejte, každé ráno po dobu šesti měsíců. Pak se dostaví úspěch. Posaďte se rovné a hýbejte hlavou 3x dopředu, 3x dozadu, 3x napravo, 3x nalevo a potom hlavou kroužete 3x na každou stranu. Nepospíchejte, věnujte cvičení čas. Výsledky se dostaví."
Když se jeden pacient zeptal, zda potřebuje brýle, dostal odpověď.
»(Budete je potřebovat) už brzy, ale když budete cvičit cviky hlavy a krku, můžete to o pár let oddálit."
Součástí jednoho návodu, jak zlepšit zrak, bylo i použití elektrického vibrátoru:
"Působení vibrací zvláště na první krční obratel nebo na spodinu lebeční a na hlavu... povede ke zlepšení zraku. Hlavou a krkem dělejte krouživé pohyby, zavřete oči a představujte si, že vidíte lépe. To vyvolá reakci, která do činnosti uvede nervovou a svalovou hmotu v té části smyslového ústrojí, které bylo porušeno."
Jak zrušit používání brýlí na čtení?
"Provádějte cvičení hlavou a krkem venku (pod širým nebem). Každé ráno jděte na 20 až 30 minut na procházku. Nikdy nesmíte vynechat a říkat - Pršelo, nemohla jsem ven, mám jiné povinnosti a zapomínat, že máte problémy, kvůli nimž musíte chodit na procházky."
Tato odpověď nabízí zcela nový pohled na problém lidského zdraví.
Všechna ústrojí v těle jsou pevně propojena.
Jedno druhé podporuje, nebo mu podle okolností v činnosti brání.
Edgar Cayce 100+1 receptů pro zdraví a krásu
Rakovina
Ivermectin - přítel nebo nepřítel
"V tom dokumentu je řečeno více než dost, fakta jsou fakta. Blízký kamarád si ho také moc pochvaloval a teď má těžkou dnu, revmatoidní artritidu, chronický zánět dásně, únavový syndrom... a začíná mu docházet jak to asi ve skutečnosti je. Člověk dokáže toxinům čelit ... "celý život" a tím se myslí těch 80 let průměrného dožití v západní Evropě. To je asi polovina toho, co by se mohl dožít, kdyby se všem těm toxinům dokázal vyhýbat (jídlo, nápoje, léky, chemtrails, náplasti, krémy, parfémy, sprchové gely, mýdla atd. atd.). jenže to "nikdo neví" jelikož se civilizace každých cca 138 let RESETuje, vše se popře a přijde nějaký Rockeffeler, Rothschild, Soros a Gates a vymyje nám mozky dočista dočista skutečnou propagandou"...
Trochu kontroverze do nastavených představ...
Ricínový olej je liekom na 25 chorôb: Alergie zmiznú ako švihnutím čarovného prútika
Ricínový olej predstavuje univerzálny výrobok, ktorý má širokospektrálne použitie. Či už ide o liečbu ochorení, alebo zlepšenie vášho vzhľadu.
Keď ho aplikujete lokálne, ricínový olej odstráni hnedé škvrny na koži, vylieči zranenia, zmierňuje bolesť v členku a chrbte.
A to nie je všetko!
Ricínový olej je cenovo dostupný, ale ešte stále málo populárny. Málokto vie o jeho výhodách a účinkoch.
Zásady holistickej medicíny zahŕňajú pravidelné používanie ricínového oleja a odborníci v tejto oblasti hovoria o jeho úspešnosti pri liečbe ochorení, ktoré sa zdajú byť odolné voči tradičným metódam liečby.
25 ochorení, ktoré vylieči ricínový olej
Podľa Dr. Williama Mc. Graya je možné hustý olej použiť na liečenie rôznych ochorení, ako sú:
1. Vezmite si 5 kvapiek ricínového oleja v dopoludňajších hodinách na zmiernenie príznakov alergie.
2. Zranenia, drobné rezné rany a modriny sa vám rýchlejšie zahoja, keď ich potriete ricínovým olejom.
3. Tehotné ženy by si mali natierať bruško ricínovým olejom, aby predišli vzniku strií.
4. Jemne masírujte svoje zranené zápästie s ricínovým olejom a zabaľte ho do čistej fólie alebo alobalu. Možno to budete chcieť urobiť aj cez noc.
5. Nakvapkajte si správne množstvo ricínového oleja do uší, aby ste predišli strate sluchu.
6. Nakvapkajte si kvapku ricínového oleja do očí, aby ste vyliečili šedý zákal. Urobte to predtým, než pôjdete spať.
7. Pravidelne aplikujte ricínový olej pri liečbe pilonidálneho sinusu (ochorenia vlasového lôžka kože v oblasti kostrče).
8. Skombinujte ricínový olej so sódou bikarbónou na vybielenie hnedých škvŕn na vašej pokožke.
9. Jemne votrite trochu ricínového oleja na viečko, aby ste zmiernili očnú alergiu. Najlepšie pred spaním.
10. Masírujte dolnú časť chrbta s ricínovým olejom raz týždenne.
11. Obklad s ricínovým olejom predchádza zápche.
12. Nanášajte každý deň na krk obklad s ricínovým olejom, aby ste sa zbavili uzlíkov na vašich hlasivkách. Rovnaká liečba pomáha zmierniť chronický chrapot. Pre optimálne dosiahnutie výsledkov používajte ricínový olej 3 mesiace.
13. Vezmite si 3 až 8 kvapiek ricínového oleja každý deň, aby ste vyliečili hučanie v ušiach. Tento postup opakujte 4 týždne.
14. Nanášajte obklad s ricínovým olejom na brucho, aby ste vyliečili hyperaktivitu.
15. Natierajte ricínový olej na bradavice a za jeden mesiac ich vyliečite.
16. Masírujte vaše chodidlá s ricínovým olejom, aby ste znížili usadeniny vápnika.
17. Skombinujte ricínový olej so sódou bikarbónou pre vytvorenie hustej pasty. Naneste ju na akékoľvek miesto na koži pre liečbu rakoviny kože.
18. Aplikujte ricínový olej na brucho, aby ste zastavili chrápanie. Liečba trvá týždeň alebo dva.
19. Naneste ricínový olej na miesto uštipnutia včely, aby ste znížili bolesť a opuch.
20. Urýchlite rast svojich vlasov s ricínovým olejom. Masírujte pokožku vašej hlavy každý deň asi minút. Možno to budete chcieť urobiť tesne pred umytím vlasov.
21. Ricínový olej je vhodný pri liečbe hepatitídy, čo potvrdzujú mnohé štúdie.
22. Ak si chcete vyliečiť vaše nechtové lôžka, potierajte ich ricínovým olejom pravidelne, aby ste dosiahli optimálne výsledky.
23. Užite ricínový olej, aby ste získali silu bojovať proti alkoholu.
24. Aplikujte ricínový olej lokálne pri liečbe melanómu. Postihnutú oblasť natierajte každý deň.
25. Ricínový olej zlepšuje zdravotný stav onkologických pacientov.
Ako sa ricínový olej používa
Ricínový olej ovplyvňuje krvný obeh úžasným spôsobom, čo je dôvod, prečo sa pridáva do obkladov. Liečba ricínovým olejom prináša úžasné výsledky a nevyžaduje ani veľa úsilia.
Kúpte si nejaký za studena lisovaný ricínový olej a čisté vlákno. Naplňte fľašu horúcou vodou a vezmite si uterák. Najskôr si môžete vyčistiť vašu pokožku so sódou bikarbónou ešte pred použitím obkladu.
Potom zohrejte trochu ricínového oleja a namočte doň gázu. Aplikujte ju na postihnuté miesto.
Zabaľte toto miesto do čistého vlákna a pritlačte fľašou, ktorú ste predtým naplnili horúcou vodou. Pevne obviažte uterákom a tento obklad nechajte pôsobiť asi hodinu. Môžete si za ten čas trochu zdriemnuť.
Nanášajte obklad s ricínovým olejom po dobu 40 dní. Uistite sa, že používate správne množstvo oleja.
Pamätajte, že váš obklad musí byť stále v teple. Vytvorte si nový obklad, ak ricínový olej zmení svoju farbu alebo vôňu.
Řepkový olej
Slyšeli jste již někdy o semenu řepky v souvislosti s olejem? Zřejmě jste slyšeli o olivách a kokosovnících, ale ne v případě řepky, že ano? To proto, že tato souvislost neexistuje.
Řepkový olej není přírodní olej lisovaný ze semen, ale jde o komerční název obvykle geneticky upravené verze semena řepky (které je toxické).
Proto je opravdu zvláštní, proč tolik obchodů s "přírodními" potravinami stále používá řepkový olej ve svých hotových jídlech a dalších potravinách (jako jsou pečené maso, saláty, dresinky a podobně).
Řepkový olej vytvořil v laboratoři Kanadské univerzity Dr. Baldur Steffanson.
Ten poté, co se jeho nově vytvořené verzi řepkového semene podařilo splnit směrnice FDA (s menším množstvím toxické kyseliny erukové), odešel pracovat do společnosti Calgene (kterou později koupila společnost Monsanto).
Z tohoto důvodu nic takového jako "organický" nebo "bio" řepkový olej neexistuje, neboť samotná surovina, ze které se vyrábí, je obvykle geneticky upravené semeno řepky.
Největší rizika řepkového oleje
Jaká jsou tedy největší zdravotní rizika konzumace potravin s obsahem řepkového oleje?
Náš tip: Přírodní léčba štítné žlázy: Zjistěte, jak se navždy zbavit únavy, přibírání, nedostatku energie či vypadávání vlasů. Více informací zde
Podívejme se na pár z nich:
1. Řepka odčerpává vitamín E z těla.
2. Nedávné studie dávají řepkový olej do souvislosti se zvýšeným zánětem a oxidačním stresem.
3. Řepka zvyšuje tuhost membrán, což může spouštět degenerativní onemocnění.
4. Kvůli vysokému obsahu síry v řepce olej rychle zatuchne, což může u lidí s bronchiálními či astmatickými obtížemi vyvolat alergie a přidružené problémy.
5. Studie na lidech ukázaly, že řepka způsobuje nárůst rakoviny plic a zvyšuje riziko demence.
6. Zvířatům může řepka zkracovat život a snižovat počet krevních destiček.
7. Každodenní konzumace řepkového oleje vám může zvýšit hladinu triglyceridů o více než 40 %.
8. Řepkový olej rychle plesniví a také potlačuje činnost enzymů.
9. Otevírá dveře volným radikálům, ničí přírodní antioxidanty a může mít souvislost s rostoucím výskytem mnoha onemocnění.
10. Zkažený řepkový olej nezanechává v ústech žádnou pachuť, proto dokážete jen těžko určit, jestli nekonzumujete zatuchlou kyselinu erukovou.
Závěr
Když příště navštívíte obchod s potravinami nebo jiné prodejce potravin s obsahem řepkového oleje, dejte si pozor, aby vás nepřesvědčily o tom, že jsou tou nejzdravější volbou ve městě.
Hledejte prodejny s potravinami, které prodávají, případně ve svých výrobcích používají přírodní oleje (druhy, které pocházejí ze skutečné rostliny - olivový, avokádový, sezamový, kokosový).
A nejdůležitější je mít na paměti, že nic takového jako zdravý řepkový olej neexistuje.
Ischias
ZÁKLADNÍ PŘEHLED MOŽNÝCH RIZIK KOMBINACE LÉKŮ
Lze ji užívat v nejrůznějších formách - pampeliškový čaj, pampeliškový med či sirup
Česká lékárnická komora připravila základní přehled možných a mnohdy netušených rizik vzájemné kombinace léků a užívání léků s doplňky stravy, potravinami či nápoji.
Ideálním nápojem pro zapití valné většiny léků je voda v minimálním množství 200 ml. Naopak zelený čaj, káva, mléko, smoothie, ananasový džus či šťáva z brusinek nejsou pro tento účel vhodné a je lepší se jim vyhnout.
Hormonální antikoncepce x třezalka
Třezalka může snížit účinek hormonální antikoncepce ovlivněním cytochromu P450, který se podílí na metabolismu hormonů.
Statiny x makrolidy
Nežádoucí účinky léků hojně užívaných v české populaci na snižování hladiny cholesterolu, statinů (např. simvastatinu) mohou zvýšit tzv. makrolidová antibiotika. Například klarithromycin.
Warfarin x ibuprofen
Warfarin je lék, který mění srážlivost krve. Z podané dávky však účinkují 1-2 % warfarinu, který se volně pohybuje v krvi. 98 % warfarinu se váže na plazmatické bílkoviny a nevyvolává účinek. Na krevní bílkoviny se váže například ibuprofen, který z nich může warfarin vytěsnit a koncentraci volných molekul tohoto antikoagulačního léku znásobit. Tím může způsobit zvýšenou krvácivost nebo dokonce smrt.
Klopidogrel x desloratadin
Lék klopidogrel se používá k prevenci aterotrombotických stavů po infarktu myokardu nebo po ischemické příhodě. Desloratadin je antihistaminikum, které se používá na léčbu alergií. Současným podáním může dojít ke zvýšení účinnosti klopidogrelu o 180 %.
Paracetamol x alkohol
Paracetamol se v těle přeměňuje na toxický metabolit, ten však lidský organismus za normálních okolností dokáže bez problému eliminovat. Pokud je však zároveň s paracetamolem v těle také alkohol, nedochází k eliminaci toxického metabolitu, ten se hromadí v těle a může poškodit játra - a to dokonce nevratně.
Doxycyklin x minerály
Doxycyklin a jiná antibiotika mohou tvořit s vícemocnými minerály (například vápenatými nebo hořečnatými ionty) v trávicím traktu nerozpustné komplexní sloučeniny, které nemohou projít ze zažívacího ústrojí do krve a nemohou vyvolat antibiotickou účinnost. Tyto ionty se vyskytují například v mléce, jogurtech, rozpustných minerálních tabletách nebo minerálkách.
Digoxin x zelený čaj
Zelený čaj výrazně ovlivňuje různé cytochromy, díky nimž dochází k metabolizaci řady léčiv. Některé z nich povzbuzuje (indukuje), jiné utlumuje (inhibuje). Účinnost digoxinu může zvyšovat i snižovat. Proto jeho pití pacienty, kteří užívají digoxin, není vhodné.
Losartan x smoothie
V zeleninových nápojích (především v těch čerstvých), v kapustě nebo brokolici je obsažen quercetin, který může ovlivňovat metabolismus různých léků. Jedním z nich je i losartan, lék na léčbu vysokého krevního tlaku, jehož expozice se vlivem smoothie může zvýšit až o 89 %.
Felodipin x pomelo
Čerstvé ovocné nápoje mohou ovlivňovat pohyb léků v těle (tzv. farmakokinetiku) i jejich účinnost (tzv. farmakodynamiku) na různých stupních. Účinnost mohou zvyšovat i snižovat, například u felodipinu, léku na léčbu vysokého krevního tlaku, může pomelo zvýšit jeho biologickou dostupnost až o 300 %.
Levodopa x banán
Levodopa je základní lék pro parkinsoniky. Její dávka se jednotlivým pacientům pečlivě titruje a upravuje podle progrese onemocnění. Užití levodopy s čerstvým banánem, který obsahuje polyfenol oxidázu, však může její expozici zvýšit i o 48 %.
Diclofenac x kolové nápoje
Sycené nápoje, a především Coca Cola, mění dostupnost některých léků tím, že zvyšují pH žaludečního obsahu. Mezi takové léky patří i diclofenac. Některé přípravky s jeho obsahem jsou přitom dostupné i bez lékařského předpisu. Sycené nápoje mohou také zvyšovat toxicitu některých léků, například methotrexátu.
V České republice je obchodovatelných zhruba 8 500 různých léčivých přípravků, jež mohou způsobit tisíce lékových interakcí. Základní úkon lékárníka je tzv. dispenzace - lékárník při vydání léku pacienta instruuje, jak lék užívat. Zároveň ověřuje, že pacient rozumí a bude podle pokynů postupovat. Dispenzace vede k maximalizaci účinku a minimalizaci rizik při užívání léku. Každý lék má vedlejší i nežádoucí účinky, může interagovat se stravou i jinými léky. Lékárník má o lécích maximální znalosti, nesrovnatelné s žádnou jinou profesí.
Jak si jednoduše pomoci od bolesti hlavy, krční páteře, zad a další.
O zdraví trochu jinak
KREV A JEJÍ SLOŽENÍ
Krev je hlavní součástí vnitřního prostředí lidského organizmu. Svým složením a funkcemi představuje životně důležitou tekutinu, která jako pohyblivé médium spojuje všechny orgány a tkáně v těle a má rozhodující význam v udržování rovnováhy. Krev plní v první řadě transportní funkce.
Roznáší dýchací plyny O2 a CO2. Živiny a ostatní látky vstřebané
v trávicí soustavě (gastrointestinálním traktu) předává dalším tkáním k využití. Odpadové produkty a vodní i látkové přebytky odevzdané do krve jsou z ní odebírány vylučovacími orgány a odstraňovány z organizmu. Krev také transportuje hormony k cílovým tkáním a orgánům. Rozvádí teplo z metabolicky aktivních orgánů do chladnějších tkání a orgánů. Udržuje rovnováhu mimobuněčné (extracelulární) tekutiny. To je jen stručný výčet nejdůležitějších funkcí, vedle kterých plní krev řadu dalších významných úkolů. Zachování stálého objemu krve má životní důležitost, proto je krev vybavena mechanizmy, které při poranění cévy zabraňují její ztrátě.
Celkový objem krve v lidském organizmu činí 7-8 % tělesné hmotnosti, u dospělého jedince tomu odpovídá 4,5-6 litrů. V organizmu existuje několik mechanizmů, které udržují stálý objem krve. Za fyziologických podmínek dochází k mírnému zvětšení objemu u aktivních sportovců, u osob žijících dlouho ve větší nadmořské výšce a u žen v druhé polovině těhotenství. Objem krve se přechodně zvyšuje po vypití velkého množství tekutin či po velké transfuzi. Krev se ustavičně obnovuje, obnovují se všechny její pravidelné komponenty, ovšem s nestejnou rychlostí - například celkové množství červených krvinek se obnoví průměrně 3x za rok.
Složení krve
Krev je svým složením suspenze buněčných elementů - červených a bílých krvinek a destiček v plazmě. Vzhledem ke tvarové přizpůsobivosti svých buněk se podobá emulzi.
Červené krvinky zaujímají méně než polovinu celkového objemu krve. Tato hodnota se označuje jako hematokrit (podíl červených krvinek a krevní plazmy vyjádřený v % celkového objemu krve). Při dehydrataci, kdy v organizmu poklesne mimobuněčný objem vody, hematokrit stoupá. Naopak hyperhydratace (převodnění), což je méně častá situace, způsobuje snížení hematokritu proti normě. V obou případech dochází ke změně hladiny sodíku a s ní k poruše osmolarity séra, což způsobuje závažné změny v organizmu. Nastupují příznaky poruchy centrální nervové soustavy jako apatie, zmatenost, křeče, kóma, které vznikají v důsledku přesunů tekutin do nebo z vnitrobuněčného (intracelulárního) prostoru. Pravidelný a vhodný pitný režim je nezbytnou součástí prevence celé řady onemocnění včetně těch velice závažných.
Krevní plazma je tekutina obsahující vodu a četné organické a neorganické látky. Její složení je za fyziologických podmínek stálé. Objem plazmy činí u dospělého člověka okolo 5 % tělesné hmotnosti, čemuž odpovídá objem 2,8-3,5 l. Podíl plazmy z celkové mimobuněčné tekutiny je 25 %. V plazmě připadá na vodu 92 % a na rozpuštěné látky 8 %. Obsah vody v krevní plazmě se označuje jako hydrémie, je velmi citlivě řízen a udržován na stálé hodnotě. Zmnožení vody v plazmě je tzv. hyperhydrémie, úbytek hypohydrémie. Tyto výkyvy za normálních okolností ve zdravém organizmu nenastávají nebo trvají jen krátce, protože jsou rychle vyrovnány regulačními mechanizmy.Důležitým minerálem v krevní plazmě je sodíkový iont. Má rozhodující vliv na obsah vody v mimobuněčném prostředí a tedy i v plazmě a na udržování jejího osmotického tlaku. Zvýšené ztráty sodíku z těla jsou spojeny se ztrátami vody a naopak. Hlavním kationtem vnitrobuněčné tekutiny je draslík. Jeho stálá koncentrace v krevní plazmě je nezbytná pro normální činnost svalů, především srdečního (myokardu), a pro aktivitu řady enzymů. Významným vnitrobuněčným kationtem je také hořčík, nezbytný pro aktivitu mnoha důležitých enzymů. Snižuje dráždivost kosterního svalstva a tlumí činnost centrální nervové soustavy. Hladina vápníku v plazmě je udržována se značnou přesností na stálé hodnotě. Vápník je v krevní plazmě v několika podobách, pro biologické děje je nejdůležitější v podobě iontů. V organizmu má četné funkce, například je nezbytný při srážení krve a pro nervosvalový přenos. K dalším významným iontům v plazmě patří chloridový aniont, bikarbonátový aniont, fosfátový aniont a sulfátový aniont. Železo v plazmě je nezbytnépro tvorbu krevního hemoglobinu, měď pro některé enzymatické děje a v neposlední řadě jód pro syntézu hormonů štítné žlázy. Vhodnou součástí každodenního pitného režimu jsou proto především přírodní minerálky, které doplňují tělu důležité minerální látky (např. hořčík, vápník, draslík a fluor).
V celém objemu krevní plazmy tvoří přibližně 200 g bílkoviny. Funkce plazmatických bílkovin jsou rozsáhlé - podílejí se na udržování objemu plazmy, vážou a transportují minerály, hormony, vitamíny, barviva i léky, udržují správnou adcidobazickou rovnováhu, hrají významnou roli v imunitních reakcích organizmu.
MUDr. Jana Furková
Krevní centrum Fakultní nemocnice Ostrava