Werner Wilhelm Gustav Schuch
Werner Wilhelm Gustav Schuch
V letech 1860-1864 studoval Schuch architekturu na hannoverské polytechnice.
Zde vstoupil do Společnosti Slesvico-Holsatia, pozdějšího Sboru Slesvico-Holsatia.
Byl žákem Conrada Wilhelma Haseho, v jehož architektonické kanceláři pracoval po ukončení studií až do roku 1866.
Jeho malířská tvorba zahrnuje především historické a bitevní obrazy, včetně jednoho z jeho významných děl, nástěnné malby Bitva národů u Lipska z roku 1888 v berlínské Síni slávy v berlínském Zeughausu.
Schuch vytvořil také několik krajinomaleb.
V roce 1876 Werner Schuch dokončil obraz Pohřební průvod Gustava Adolfa, který v roce 1877 získal "Spolek pro historické umění".
Tématem smrti Gustava Adolfa a tímto dílem se zařadil do protiřímské a protikatolické tradice Kulturkampfu oněch let.
Čtyři jezdci Apokalypsy
Příběh za obrazem
Čtyři jezdci Apokalypsy od Wernera Wilhelma Gustava Schucha je dramatickým a živým ztvárněním biblického proroctví z knihy Zjevení.
Toto dílo, namalované koncem 19. století, zachycuje děsivé a silné obrazy čtyř jezdců - vítězství, války, hladu a smrti -, kteří údajně přivodí konec světa.
Obraz rezonuje s apokalyptickými obavami a úzkostmi, které jsou součástí lidských dějin již po staletí a často se vynořují v dobách velkých sociálních a politických nepokojů.
Schuch, známý svými historickými a alegorickými výjevy, zobrazuje Jezdce jako postavy v nadživotní velikosti, kteří nezadržitelně postupují vpřed.
Každý jezdec ztělesňuje ničivou sílu, kterou představuje:
Dobyvatel drží luk, Válka se ohání mečem, Hlad nese váhy a Smrt zahalená v temnotě se táhne za ním.
Scéna pod nimi je naprostým chaosem, lidstvo je v chaosu a trpí pod náporem těchto apokalyptických sil.
Skryté detaily
Barevná paleta, kterou Schuch použil, je obzvláště nápadná - převládají v ní temné, zlověstné tóny, které ostře kontrastují s jasným, téměř éterickým světlem, jež Jezdce obklopuje, a zdůrazňují jejich nadpřirozený původ.
Výrazně vyniká rudá barva koně Války, která symbolizuje krveprolití a násilí, zatímco bledý kůň Smrti evokuje chladnou konečnost smrtelnosti.
Kompozice obrazu přitahuje divákův pohled od chaotického výjevu na zemi vzhůru k Jezdcům nahoře a vytváří tak pocit nevyhnutelnosti, jak se zkáza rozvíjí.
Dynamický pohyb koní a přísné, neústupné výrazy jezdců ještě umocňují napětí a dramatičnost výjevu.
Proč je důležitý
Schuchovi Čtyři jezdci Apokalypsy jsou víc než jen zobrazením biblického proroctví; slouží jako odraz obav a nejistoty doby, ve které vznikla.
Konec 19. století byl obdobím rychlých změn, kdy industrializace, politické otřesy a války vyvolávaly v mnoha částech Evropy pocit blížící se zkázy.
Tento obraz zachycuje tento pocit úzkosti a všeobecný strach z nekontrolovatelné, ničivé síly, která by mohla způsobit konec civilizace, jak ji známe.
Kde lze vidět
Podrobnosti o současném umístění Schuchových Čtyř jezdců apokalypsy jsou sice omezené, ale jeho díla jsou často umístěna v evropských muzeích a galeriích, které se zaměřují na historické a alegorické umění 19. století.
Reprodukce a digitální archivy umožňují podrobně prozkoumat tento silný obraz online.
Q.S.