Jak pomoci svému zdraví

20.03.2024

V období epidemie viru covid-19 a vakcín se udržování silného lymfatického systému stalo důležitějším než kdykoliv dřív.

Toto je 5. část série "Zázračný imunitní systém"

V této sérii prozkoumáme skutečnou sílu naší imunity a orgánů, které nás neúnavně chrání. Poskytneme také praktické způsoby, jak tyto životně důležité dary určené k ochraně našeho těla chránit.

S vakcínou covid-19 byly spojeny závažné život ohrožující mozkové a srdeční příhody. Ale jak se vakcíny mohou šířit z místa vpichu do jiných orgánů?

Lymfatický systém není jen nepostradatelným ochráncem, který odráží patogeny, ale také odstraňuje toxiny z našeho těla.

V epoše viru covid-19 a vakcín se udržování silného lymfatického systému stalo důležitějším, než bylo dosud.

Jak mRNA vakcíny obcházejí první stupeň obrany

Jádro věci spočívá ve schopnosti mRNA vakcíny obejít první linii obrany – slizniční buňky a mandle – které se obvykle spouštějí během přirozené infekce. To v konečném důsledku narušuje naši vrozenou imunitu.

Po injekci v místě vpichu se vakcína šíří přednostně lymfatickým systémem a dále všude tam, kde ji naše lymfatické imunitní buňky nedokáží odstranit. Vzácně může dojít k neúmyslnému vstříknutí vakcíny do krve.

Vakcíny mRNA covid-19 – obklopené lipidovým obalem – jsou speciálně navrženy tak, aby se vstřebávaly našimi lymfatickými cévami.

Za prvé molekuly těchto vakcín mají průměr přibližně 60 až 100 nanometrů, což je ideální velikost pro vstup do pórů lymfatických cév.

Za druhé jejich lipidový obal je pravděpodobně transportován lymfatickými cévami.

Když je mRNA podána do svalové tkáně, která je bohatá na krevní cévy a lymfatické cévy, umožňuje to rychlé vstřebání lipidových částic vakcíny do lymfatického systému a zahájení následných výsledků.

Australský zdravotnický úřad nedávno vydal zprávu, která ukazuje, že lipidové nanočástice vakcíny jsou distribuovány po celém těle, včetně sleziny, kostní dřeně a lymfatických uzlin. (pdf)

Vakcína v první bojové linii

V klinických studiích mRNA vakcíny bylo po prvních dvou dávkách hlášeno zvětšení lymfatických uzlin u 0,4 % účastníků a u 2,8 % po další posilovací dávce mRNA vakcíny společnosti Pfizer. (pdf)

Mnoho lidí to může považovat za přirozenou a neškodnou reakci na vakcínu. V případě mRNA vakcín, zejména mRNA vakcíny covid-19, však není situace tak jednoduchá.

V Koreji byla provedena studie na 88 zdravých ženách, které měly po podání vakcín covid-19, včetně mRNA nebo virových vektorů, zduřelé lymfatické uzliny. Přibližně čtvrtina (23) žen po šesti týdnech již zduření neměla, ale více než polovina (49) zbývajících žen měla zduření stále i po 12 týdnech.

U žen, kterým byly podávány vakcíny s mRNA, se projevily zvýšené a prodloužené otoky ve srovnání s těmi, které dostaly vakcínu s virovým vektorem. Přestože příjemkyně vakcíny s virovým vektorem patřily do kontrolní skupiny, obavy u nich přetrvávají.

U žen, které dostávaly vakcíny mRNA, se navíc projevily větší rozdíly v lymfatických uzlinách, což může svědčit o rakovinném bujení, což je důvod pro dlouhodobé sledování.

Hlubší pohled na nežádoucí reakce vakcín covid-19

Velké množství důkazů prokázalo, že hroty proteinu mohou vyvolat následné navazující kaskády, které poškozují naše tělo hned několika cestami v mnoha orgánech. Mohou:

  • Vyřadit ochranné interferony: Interferony rekrutují imunitní buňky k boji proti infekci, takže jejich vyřazení znamená, že jste zranitelnější.
  • Poškodit funkci mitochondrií: Mitochondrie vytvářejí energetickou měnu buňky, přenášejí signály mezi buňkami a regulují buněčnou smrt.
  • Vyvolat zánět: To zahrnuje cytokinové bouře, přehnanou reakci imunitního systému, která může způsobit chronický zánět.
  • Poškodit krvetvorné kmenové/progenitorové buňky: Tyto buňky produkují krevní buňky; poškození může mít za následek anémii, lymfopenii a trombocytopenii.
  • Vyvolat autoimunitní stavy: Vakcínou vyvolaná autoimunita je spojena s Guillain-Barré syndromem, syndromem posturální ortostatické tachykardie a dalšími stavy.

Velkým problémem jsou také lipidové nanočástice ve vakcínách s mRNA, protože studie prokázaly, že se mohou rozpadat, shlukovat a vyvolat embolii, tedy ucpání cévy.

Proto tam, kde je místní lymfatický systém ucpaný nebo nefunguje dostatečně dobře na to, aby očistil složky vakcíny, můžeme pociťovat příznaky v odpovídajících částech našeho těla.

K 31. březnu zaznamenal systém hlášení nežádoucích účinků vakcín (VAERS) neuvěřitelných 1 541 247 celosvětových hlášení nežádoucích účinků vakcíny covid-19. Tyto události zahrnují celou řadu znepokojivých následků, například 35 948 úmrtí, 196 067 hospitalizací a 37 174 život ohrožujících případů.

Vybudujte si pevnou tvrz k posílení lymfatického systému: sedm způsobů, jak se detoxikovat a uzdravit

V době vakcíny covid-19 je obzvláště důležité posílit lymfatický systém a zvýšit jeho schopnost účinně eliminovat tyto skryté vetřelce.

Posílení lymfatického systému posílí další detoxikační a léčebné protokoly, například ty, které poskytuje Front Line COVID-19 Critical Care Alliance.

Někteří lidé nezaznamenali více než mírné vedlejší účinky – a to bez ohledu na užívané vakcíny. To lze přičíst silnému samoléčebnému a detoxikačnímu lymfatickému systému jejich těla.

Kromě spánku, cvičení, hlubokého dýchání, zdravé stravy a hydratace lze využít další postupy, které posílí funkci lymfatického systému a zmírní poškození způsobená očkováním.

Metody lymfatické masáže

Masáž může podpořit lymfatickou drenáž, zlepšit funkci imunitního systému a vyčistit odpadní látky.

Manuální lymfatické manévry jsou prospěšné pro nervový, kardiovaskulární, dýchací a pohybový systém.

Lymfatický tok lze podpořit Godoyovou metodou, kterou používají brazilští lékaři k léčbě lymfedému, suchým kartáčováním, které lze provádět doma, a japonskou metodou Kanpumasatsu.

Akupunktura

Náhodná, naslepo provedená a kontrolovaná studie se 147 účastníky prokázala významné snížení nežádoucích účinků a místních bolestí u osob, které podstoupily akupresuru ušních svalů, ve srovnání s kontrolní skupinou.

Na základě dostupných výzkumů je snížení nežádoucích účinků vakcín po akupunktuře pravděpodobně spojeno s posílenou funkcí lymfatického systému.

Některé akupunkturní body mohou specificky zlepšovat lymfatickou drenáž a snižovat zánět a otok.

CT vyšetření ukázala, že akupunkturní body obsahují více drobných cév než jiné oblasti těla, pravděpodobně také s vysokou koncentrací drobných lymfatických cév.

Dřívější i nedávné klinické studie prokázaly, že akupunktura může snížit otoky končetin související s rakovinou prsu, zlepšit příznaky lymfedému dolních končetin a zmírnit chronickou bolest, neuropatii a úzkost.

Bylinky

Bylinky, jako je měsíček lékařský, echinacea a pampeliška, mohou také pomoci přirozeně pročistit lymfatický systém, snížit otoky a bolest a posílit imunitní systém.

Fotobiomodulace

Studie prokázaly, že fotobiomodulační terapie může mít příznivý účinek na vyčištění mozku od toxických proteinů prostřednictvím mozkového lymfatického systému, a proto je považována za neinvazivní neuroprotektivní strategii pro zlepšení neurologických příznaků, jako je mozková mlha nebo pokles kognitivních funkcí. Při této formě terapie se na povrch těla aplikuje světlo z nízkoúrovňových laserů nebo světelných diod. Často se používá blízké infračervené světlo.

Vliv kolísání teploty na lymfatický systém

Vřídlo nebo lázně, které přirozeně vystavují tělo teplu i chladu, mohou zlepšit funkci lymfatického systému tím, že zvyšují tok lymfy.

Vystavení chladným a horkým teplotám způsobuje stahování a uvolňování lymfatických cév, což zvyšuje tok lymfy v celém těle až o 117 procent. Tento nárůst stimuluje imunitní systém a zlepšuje jeho funkci.

Extrémy, jako je zimní plavání, se však nedoporučují, protože tyto aktivity obecně nejsou zdravé. Náhlé ochlazení může způsobit stažení cév, čemuž by se lidé s určitými rizikovými faktory měli vyhnout.

Vitamín C

Vitamín C je pro lymfatický systém životně důležitou živinou, která ho podporuje mnoha způsoby.

Za prvé zvyšuje produkci kolagenu, čímž posiluje strukturální integritu lymfatického systému. Lymfatické uzliny jsou obklopeny kapslemi bohatými na kolagen a trabekuly, drobnými vlákny, která podporují strukturu lymfatických uzlin, jež potřebují dostatek vitamínu C, aby zůstaly silné.

Za druhé vitamín C podporuje funkci lymfocytů, které produkují protilátky, jež identifikují a odstraňují cizorodé částice v těle.

A konečně vitamín C chrání lymfocyty před oxidačním poškozením.

Vitamín D

Studie zjistila, že vitamín D může upravit počet a funkci T-lymfocytů v kožních lymfatických uzlinách, a tím snížit kožní zánět.

Protizánětlivé doplňky stravy

Protizánětlivé výživové doplňky mohou pomoci snížit počet nadbytečných imunitních buněk nebo zánětlivých cytokinů v těle, čímž se sníží zátěž lymfatického systému.

Čím menší zátěž nesou, tím je pravděpodobnější, že budou správně fungovat. Jejich užívání tedy může způsobit, že náš lymfatický tok bude plynulejší s nižším rizikem ucpání.

Mezi nejlepší doplňky stravy pro lymfedém patří vitamín A, spermidin a hesperidin.

Některé doplňky s obecně protizánětlivými účinky jsou:

  • kurkumin/kurkuma
  • omega-3 rybí olej
  • zázvor
  • resveratrol
  • spirulina
  • vitamín D
  • bromelain
  • extrakt ze zeleného čaje

Náš lymfatický systém je skutečně zázračný v mnoha složitých způsobech, kterými chrání naše zdraví. Pokud se budeme snažit udržet ho silný tím, že se budeme vyhýbat toxickým látkám a jinak o něj pečovat, bude dobře fungovat po celý náš život.

Lymfatický systém je náš správce imunitní sítě, jehož úkolem je udržet vnitřní i vnější toxiny a vetřelce mimo naše tělo

V této části prozkoumáme skutečnou sílu naší imunity a orgánů, které nás neúnavně chrání. Poskytneme také praktické způsoby, jak tyto životně důležité dary určené k ochraně našeho těla chránit.

Lymfatický systém je správce imunitní sítě, který má za úkol udržet vnitřní i vnější toxiny a vetřelce mimo naše tělo. Je skutečně odrazem zázračného záměru, bezchybné struktury i funkce.

Lymfatický systém zajišťuje cirkulaci čiré tekutiny zvané lymfa prostřednictvím rozsáhlé a složité sítě cév v celém těle, čímž odstraňuje odpadní látky, toxiny a cizorodé částice včetně virů.

Lymfatický systém je recyklátorem a uklízečem imunitního systému. Úzce spolupracuje s kardiovaskulárním systémem a vypadá podobně – síť žil dopravujících tekutinu. Tyto dva systémy mají různé úkoly a pracují v tandemu. Ale zatímco krev má k dispozici srdce, které ji pumpuje do celého těla, lymfa se při cirkulaci spoléhá na zcela jiný mechanismus.

Původ lymfy

Lymfa pochází z krve.

Krev cirkuluje po celém těle a přenáší živiny a kyslík prostřednictvím četných drobných cév zvaných kapiláry.

Kapiláry ukládají živiny a krev do prostoru mezi buňkami, který tvoří jednu šestinu celkového objemu našeho těla.

Kapiláry také z těchto prostor zpětně vstřebávají drobné složky. Velké částice, jako jsou bílkoviny a komplexy lipidů a bílkovin, které se nemohou zpětně vstřebat do kapilár, se však vstřebávají do lymfatických cév a tvoří lymfu.

Jiné složky, jako jsou toxiny a viry, jsou často příliš velké na to, aby se mohly zpětně vstřebat do krve, a jsou proto vychytávány lymfatickým systémem.

Recyklátor živin a tekutin

Lymfatický systém také absorbuje přebytečnou tekutinu mezi buňkami a recykluje ji zpět do krve, odkud se vrací zpět do oběhu. Průměrný člověk má objem krve pět litrů, přičemž lymfou protékají přibližně dva až tři litry denně, čímž se recykluje až polovina objemu krve.

Bez proudění lymfy by zdravý člověk zemřel do 24 hodin. A když člověk trpí výrazným krvácením, průtok lymfatickými cévami se zvýší, což je důkazem dynamické úlohy lymfatického systému při udržování objemu krve.

Ačkoli je lymfa čirá, obsahuje velké množství živin, včetně bílkovin a tuků.

Lymfa proudící střevy přímo absorbuje velké molekuly tuku a slouží jako hlavní součást řetězce zásobování těla tukovými živinami. Lymfatický systém také pomáhá odstraňovat tuk z těla.

Likvidátor odpadků a čistič

Lymfa znamená ve staré řečtině "pramenitá voda", což naznačuje její funkci čistit naše buňky a orgány.

Náš lymfatický systém odstraňuje z buněčného prostoru látky, které jsou příliš velké na to, aby je vstřebaly kapiláry, včetně poškozených rakovinných buněk nebo buněčných zbytků a dalších látek souvisejících s nemocemi, jako jsou bakterie, viry, zánětlivé faktory, toxiny a vakcíny.

Naše tělo je pravidelně vystaveno nespočtu škodlivin: více než 82 000 různých toxinů (pdf), výrobkům na chemické bázi, průmyslově zpracovaným potravinám a přirozenému odpadu, který naše buňky denně produkují.

Tekutiny, zárodky a viry mohou vstupovat do lymfatických cév, ale nemohou je libovolně opouštět.

Všechny nashromážděné toxiny a vetřelci jsou transportováni do lymfatických uzlin, kde se vyčistí.

Lymfatické uzliny však nedělají jen to, že odstraňují nežádoucí látky, ale hrají také důležitou roli v imunitních funkcích.

Strategicky umístěné hradby: Lymfatické uzliny

Protože se lymfatický systém zbavuje nežádoucích látek, je dokonale připraven odhalit a reagovat na všechny patogenní viry a bakterie. Lymfatický systém může reagovat tvorbou protilátek a zralých imunitních buněk, které nám pomáhají v boji proti napadajícím bakteriím nebo virům.

V každé kritické poloze těla se nacházejí drobné fazolovité útvary, které slouží jako centrální imunitní uzly zvané lymfatické uzliny. Ty filtrují veškerou lymfatickou tekutinu. Imunitní buňky uvnitř uzlin pak pohlcují a ničí odfiltrované patogenní látky, a chrání tak tělo před šířením infekcí.

Některé lymfatické uzliny jsou seskupeny pod kůží, zejména na krku, v podpaží a v tříslech. Jiné se nacházejí hluboko v těle v okolí životně důležitých orgánů.

Celkem máme přibližně 800 lymfatických uzlin, které monitorují stav našich buněk a tkání na mikroskopické úrovni.

Zdravý člověk má zdravý lymfatický systém s neustálým plynulým prouděním lymfatické tekutiny, která dokáže z našich tkání a buněk odstraňovat rakovinné buňky, viry, toxiny a další látky, čímž zabraňuje začarovanému kruhu nemocí.

I lehké onemocnění lze účinně vyřešit díky mocné samoléčebné schopnosti lymfatického systému, a vyhnout se tak následkům, které se léčí obtížněji.

Specializovaná střevní lymfatická tkáň

Vše, co člověk spolkne, se nakonec dostane do tenkého střeva.

Tenké střevo je proto vystláno speciálním typem slizniční lymfatické tkáně, nazývané Peyerovy skvrny, které se podobají lymfatickým uzlinám.

Tato lymfatická tkáň často odebírá vzorky materiálu v tenkém střevě, rozpoznává a ničí potenciální patogeny a udržuje střevní flóru na odpovídající úrovni, čímž předchází velkému počtu infekcí.

Příznaky poškození lymfatického systému

Když se lymfatická uzlina zvětší nebo zčervená, je to často způsobeno nahromaděním toxinů, virů nebo jiných patogenů.

Vzhledem k jednosměrné pasivní konstrukci se mohou cévy také ucpat.

Přetížený lymfatický systém může vést k hromadění různých toxinů nebo metabolických odpadů v prostoru mezi buňkami, které v podstatě obklopují buňky odpadem.

Nový výzkum odhalil, že lymfatický cévní systém hraje významnou roli při mnoha zdravotních potížích. Defekty ve struktuře nebo funkci lymfatického systému byly odhaleny při:

  • obezitě
  • ateroskleróze
  • srdečním infarktu
  • Alzheimerově chorobě
  • Parkinsonově chorobě
  • mrtvici
  • traumatu
  • nádoru
  • zákalu (glaukomu)
  • zánětlivém onemocnění střev

I nepatrné změny lymfatických funkcí mohou mít vliv na schopnost organismu bojovat s nemocemi.

Mezi příznaky nefunkčního lymfatického systému patří:

  • mozková mlha, pokles kognitivních funkcí
  • chronická únava
  • nevolnost, bolesti břicha a průjem
  • nadváha
  • otoky kloubů, bolest a únava

Jednoduché způsoby, jak zvýšit tok lymfy

Jednosměrný lymfatický systém nemá aktivní čerpací mechanismus a potřebuje pasivní a aktivní pohyby, aby lymfa proudila. Mezi ně patří dýchání, střevní činnost, fyzický pohyb a svalové kontrakce. To vše stlačuje lymfatické cévy, vytváří tok lymfy a vytlačuje toxiny z těla.

Pokud zjistíte, že se u vás projevují příznaky ucpaného lymfatického systému, detoxikujte své tělo posílením lymfatického toku pomocí následujících metod.

Spánek

Dostatek spánku je důležitý. Studie publikovaná v časopise Science zjistila, že během spánku mozkový lymfatický systém odstraňuje neurotoxiny (např. beta-amyloid, který je spojován s Alzheimerovou chorobou) z mozku a míšního moku.

Studie zdůrazňuje důležitost dostatečného spánku pro plný průběh tohoto procesu vyprazdňování mozku.

Cvičení

Lymfatický tok se během cvičení velmi rozproudí v důsledku kontrakcí okolních svalů a pohybu těla. To vytváří tlak na tok, který často zvyšuje tok lymfy 10 až 30krát.

Hluboké dýchání

Lymfa se vrací do krevního systému kanálem v horní části hrudníku. Hluboké dýchání tento proces podporuje, protože vytváří sání.

Studie zjistila, že jemné cvičení paží v kombinaci s hlubokým dýcháním může výrazně zlepšit lymfatickou překážku v pažích.

Zdravá výživa

Konzumace zdravých, přírodních a plnohodnotných potravin a vyhýbání se průmyslově zpracovaným potravinám s vysokým obsahem konzervačních látek sníží detoxikační zátěž lymfatického systému.

Jedna studie ukazuje, že strava s vysokým obsahem tuků oslabuje funkci lymfatického systému. Jiná studie ukázala, že pití vody může zvýšit průtok lymfy a podpořit tak vstřebávání živin ve střevech.

Zelená zelenina obsahující antioxidační chlorofylin a zázvor, citrusové plody, lněné semínko a česnek mohou pomoci snížit riziko přetížení lymfatického systému.

Pití dostatečného množství vody

Dehydratace může způsobit, že lymfa je méně tekutá, což vede k překrvení a pomalejšímu vylučování toxinů.

Pití dostatečného množství vody je pro udržení zdravého toku lymfy zásadní. Čím více je tělo hydratované, tím lépe může lymfatický systém odplavovat toxiny.


Zdroj