Financial Times přiznal, že rozprašování chemtrails NENÍ konspirační teorií, jak se již léta tváří mainstreamová média, ale že jde o skutečný jev, který pomáhá čelit tzv. „globálnímu varu.“
V novém článku s názvem "Geoinženýrství stojí za riziko – za předpokladu, že ho budeme správně regulovat", který vyšel v pondělí, deník Financial Times tvrdí, že umělé snižování teploty Země pomocí geoinženýrství pomůže odvrátit budoucí katastrofu způsobenou změnou klimatu.
Financial Times píše:
Pokud budou splněny všechny celosvětové závazky v oblasti klimatu, dojde do konce století k nárůstu o 2,4 až 2,6 °C.
To je mnohem méně než nárůst o 4C bez klimatických opatření, ale také mnohem více než zamýšlených 1,5C podle Pařížské dohody.
A co hůř, překročení tohoto cíle se zdá být nevyhnutelné, protože svět loni dosáhl průměrné roční teploty o 1,45 °C vyšší než v předindustriálním období.
Pro omezení nejhorších dopadů globálního oteplování je i nadále zásadní rychlé snižování emisí, větší úsilí o přizpůsobení se a zvýšené odstraňování oxidu uhličitého.
Avšak vzhledem k tomu, že rizika jsou již nyní vysoká a znepokojivě rostou, nemůžeme si dovolit ignorovat žádné stávající metody.
A to včetně kontroverzních, jako je geoinženýrství – konkrétně modifikace slunečního záření (SRM), která spočívá v odrážení malé části slunečního záření zpět do vesmíru za účelem ochlazení planety.
V posledních několika měsících získává SRM na popularitě ve vědeckých kruzích, mezinárodních médiích a mezi různými zainteresovanými stranami v oblasti klimatu.
SRM je vysoce experimentální a není bez klimatických, zdravotních a etických rizik.
Zahrnuje techniky, jako je vstřikování stratosférického aerosolu, při němž by se do horních vrstev atmosféry vypouštěly drobné částice, které by rozptylovaly sluneční světlo a napodobovaly tak ochlazovací účinky pozorované po velkých sopečných erupcích, nebo zjasňování mořských mraků, při němž by se do vzduchu rozprašovala mořská voda, aby se zvýšila odrazivost nízko položených mraků.
Tyto metody by mohly potenciálně rychle a levně snížit globální teploty.
Mohly by však mít také vážné škodlivé důsledky a narušit regionální charakter počasí, poškodit ozónovou vrstvu a vést ke vzniku kyselých dešťů.
Významnou obavou je, že SRM neřeší základní problém emisí skleníkových plynů. SRM by sice mohlo planetu dočasně ochladit, ale nesnížilo by hladinu oxidu uhličitého v atmosféře ani by nikdy plně neobnovilo klima do stavu před průmyslovou revolucí.
Kromě toho by SRM mohlo vyvolat scénář "terminačního šoku", kdy by náhlé zastavení aktivit SRM vedlo k rychlému a potenciálně nebezpečnému oteplení.
Riziko, že státy nebo soukromé subjekty zavedou SRM, tyto obavy ještě zvyšuje.
Ačkoli je SRM kontroverzní, náš společný neúspěch při omezování globálního oteplování na 1,5 °C nám nedává jinou možnost, než jej prozkoumat a pečlivě posoudit, zda může přinést nějaký užitek a zda můžeme reálně zmírnit všechna jeho rizika.
Aby tento hazard vyšel, je třeba stanovit některé pevné zásady. SRM by nemělo být považováno za náhradu snižování emisí a mělo by se o něm uvažovat až po důkladném výzkumu a pečlivé správě.
Zaprvé by to mohlo být možné pouze prostřednictvím globálního rámce řízení SRM.
V současné době neexistuje žádný závazný mezinárodní rámec, který by reguloval výzkum nebo zavádění SRM.
To zvyšuje riziko předčasného nebo neuváženého využívání těchto technologií.
Za druhé, moratorium na zavádění SRM a rozsáhlé experimenty, dokud nebudou vytvořeny dostatečné vědecké znalosti a řídící struktury, by měly zavést všechny země.
Za třetí, je třeba rozšířit výzkum SRM se zaměřením na transparentnost (včetně zdrojů) a celosvětovou účast se zapojením rozvojových zemí.
Shromáždění OSN pro životní prostředí 7 a COP 30, která se uskuteční příští rok, nabízejí vhodné příležitosti pro rozhodování o komplexních rizicích a přínosech SRM.
Za více než rok je dostatek času na rozsáhlé konzultace za účasti vlád, mezinárodních organizací, občanské společnosti a dalších zúčastněných stran, aby se SRM zabývaly s maximální péčí, odpovědností a spoluprací.
Nejde o to, aby se v opatřeních v oblasti klimatu postupovalo zkratkovitě, a SRM by mělo být až poslední možností.
Odmítnutí možných reakcí na současnou mimořádnou situaci v oblasti globálního oteplování by však bylo hrubě nedbalé.
Q.S.
Kouzelné na těch agendách jsou krycí legendy....
Tedy kromě tuposti těch, kteří to celá léta dovedou popírat, byť jim jeden pohled na oblohu mohl prozradit vše...
Ale nač se dívat na oblohu, když máme televizi, že....
No... halt se ty konspirace stávají realitou i mediálně den za dnem....
Sice opět nepřiznají celou skutečnou agendu, ale už to nemohou utajit...